Nyhet

Pressmeddelande: Stora produktionsförbättringar i svensk grisproduktion

Medeltalen för produktionsresultaten i svensk grisproduktion 2024 är beräknade och visar på fortsatt mycket goda resultat och stora förbättringar från tidigare år. Suggorna både födde och avvande fler grisar år 2024 jämfört med året innan. Slaktgrisarna har en fortsatt hög tillväxthastighet och utnyttjade fodret effektivare. Resultaten visar också att det fortfarande finns stora förbättringsmöjligheter för många besättningar eftersom det är stor skillnad mellan de bästa 25% och samtliga besättningar.

Antal producerade grisar per årssugga år 2024 var 29,2 och har ökat med 0,7 grisar sedan 2023. Levande födda grisar per kull ökade med 0,3 grisar till 15,9 och antal avvanda per kull ökade med 0,2 grisar till 13,3. De 25 % bästa besättningarna hade 32,5 producerade grisar per årssugga, 15,9 levande födda grisar per kull och 13,9 avvanda grisar per kull. Produktionsförbättringen mellan år 2023 och år 2024 är större än förändringen året innan. Resultaten visar också detta år att större besättningar (fler än 400 suggor) har något bättre siffror jämfört med besättningar i alla storlekar.

Den dagliga tillväxthastigheten för slaktgrisar var 1021 g och har ökat knappt 20 g/dag sedan 2023. Slaktgrisarnas foderomvandlingsförmåga var 24,5 MJ NE, vilket är 0,2 MJ NE lägre än tidigare år. I de 25 % av omgångarna med bäst tillväxthastighet växte grisarna 1111 g/dag och omgångarna med bäst foderomvandlingsförmåga använde 22,6 MJ NE/kg tillväxt för slaktgrisarna.

Anna Kilsby AO-chef Gris, Gård & Djurhälsan

”Det är mycket positivt att svensk grisproduktion fortsätter att hålla en hög nivå och att utvecklingen fortsätter i en mycket positiv riktning. Det finns fortfarande en potential för många av besättningarna att nå ännu högre med dagens avelsmaterial. Det är positivt att vi ser att bl a foderomvandlingsförmågan förbättras hos våra slaktgrisar och att vi avvänjer fler smågrisar per sugga. Med fler producerade grisar kan svensk grisproduktion bättre tillgodose den stora efterfrågan som finns på svenskt griskött.

Vårt mål är att bidra till att fortsätta utveckla företagen med hjälp av intensiv rådgivning både inom produktion och djurhälsa. I 2024 års medeltal ingår ca 20 000 fler slaktade grisar men något färre antal slaktgrisbesättningar. Antalet suggor som är med i medeltalen 2024 är ungefär detsamma som året innan. Vi önskar inför nästa årsmedeltal att ännu fler besättningar skickar in sina produktionsresultat för att få en än tydligare bild av svensk grisproduktion”.

Kontaktperson:

Anna Kilsby, Gård & Djurhälsan, 0511-150 68

Ta del av medeltalen:

Medeltalen för svensk smågris- och slaktgrisproduktion för 2024 är framräknade från uppföljningsprogrammet WinPig/PigVision. Medeltalen för smågrisproduktion baseras på resultat från 113 besättningar med totalt 53 683 suggor. För slaktgrisproduktionen är medeltalen beräknade på resultat från 76 besättningar och 437 838 slaktade grisar.