Nyhet

Obduktion visar att missbildningar hos nyfödda kalvar (och ett lamm) har orsakats av blåtungevirus under dräktigheten

Just nu ser vi ett ökat inflöde av nyfödda eller några dagar gamla kalvar (ett lamm) till obduktion, och provsvaren visar oftast positivt för Blåtungavirus (BTV). Inga av dessa kalvar (eller det BTV-positiva lammet) har varit positiva för virussjukdomen Schmallenberg. Detta innebär att det smittade moderdjuret har fört över viruset till fostret som då utvecklat missbildningar.

Vid obduktion är det vanligaste fyndet missbildning i form av vattenskalle (hydrocephalus). Enligt djurägarnas beskrivningar har kalvarna visat tecken på blindhet, onormala huvudställningar (sträckt nedåt, framåt eller uppåt), vinglighet, oförmåga att dia och i vissa fall synligt missbildade skallar. Kalvarna uppfattas som ”dumma”, då de är helt inaktiva.

Idag har vi haft fyra nyfödda kalvar med misstanke om Blåtunga på obduktionslaboratoriet i Skåne. Samtliga med vattenskalle. Provsvar väntas nästa vecka, men med den erfarenhet vi fått från de senaste veckorna, kan via vara ganska säkra på att det rör sig om Blåtunga.

Har du kastade kalvar/lamm eller nyfödda kalvar/lamm som är dödfödda eller uppför sig onormalt kontakta din veterinär för diskussion kring relevanta åtgärder t ex avlivning, obduktion och vaccinering av besättningen.

 

Läs mer om Blåtunga

Blåtunga FÅR | Gård & Djurhälsan

Blåtunga NÖT | Gård & Djurhälsan

Blåtunga | SVA

Blåtunga | Jordbruksverket